Malatya'dan yılın ilk çeyreğinde 25 bin 934 ton  kuru   kayısı  ihraç edilerek , karşılığında yaklaşık 69  milyon  dolar gelir elde edildi.

haber7
0

Malatya Ticaret Borsasından aldığı bilgiye göre , dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85 inin yapıldığı kentten ihracat hız kazandı.

 

Türkiye de "Antep baklavası" ve "Aydın inciri"nden sonra Avrupa Birliğinden coğrafi işaret alan üçüncü ürün olan  Malatya  kayısısından yılın ilk çeyreğinde 25 bin 934 tonluk ihracat gerçekleştirilerek , karşılığında 68  milyon  924 bin dolar gelir sağlandı.

Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan , AA muhabirine yaptığı açıklamada , dünya genelinde görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen yılın ilk çeyreğindeki  kuru   kayısı  ihracat rakamlarının sevindirici olduğunu söyledi.

 

Geçen yılın aynı döneminde 25 bin 677 ton ihracata karşılık 63  milyon  909 bin dolar girdi sağlandığını hatırlatan Özcan , ihracattaki artışın önemli olduğunu ifade etti.

Özcan , ihracattaki artışın üreticilerin yüzünü güldürdüğünü dile getirerek , şöyle devam etti:

"Rakamları geçen yılın ilk üç ayı ile karşılaştırdığımızda yaklaşık 5  milyon  dolarılık bir fark söz konusu. Özellikle ABD , Cezayir , Brezilya ve Avustralya gibi ülkelerde ciddi anlamda ihracatta artış var.  kuru   kayısı  tüketiminde ciddi anlamda artış görüyoruz.  kuru  kayısının antioksidan ile A vitaminin yüksek olması , bağışıklı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =