'Dünyanın  Süper  Gücü' olarak lanse edilen ve yenilmez olarak adlandırılan  ABD  koronavirüs salgını sonrası adeta  diz  çöktü. Sağlık sistemi alarm veren  ABD  , ekonomik  Savaş  içinde olduğu &C

haber7
0

Yakın bir zamana kadar Çin ile ekonomi savaşlarına giren  ABD   koronavirüs  salgını sonrası Çin den gelen bağışlara muhtaç kaldı. Salgının ülkede en şiddetli görüldüğü New York un valisi Andrew Cuomo yaptığı basın toplantısında 17 bin  solunum cihazı  ihtiyaçları olduğunu ve ancak 500 tane temin edebildiklerini açıkladı.

Cuomo , Çin hükümetinin katkılarıyla Çin den kendilerine 1000  solunum cihazı  bağış yapıldığını duyurarak Çin e teşekkürlerini sundu. Josepeh-Clara Tsai ve Jack Ma vakıflarından gelen bağış paketinde ayrıca 1 milyon cerrahi maske , 1 milyon N95 maske ve 100 bin siper gözlük olduğu açıklandı.

Böylelikle dünyanın en büyük gücü ve yenilmez olarak adlandırılan  ABD  nin yeni dönemde liderliği Çin e devredeceği çok ciddi şekilde dile getirilmeye başlandı. Bu iki devlet bundan yalnızca birkaç ay önce gümrük krizi yaşamış ve ticaret savaşlarını başlatmışlardı.

ABD-ÇİN TİCARET SAVAŞLARINDA NELER YAŞANMIŞTI?

Çin in yeni Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun ,  ABD  ile ülkesi arasındaki "ticaret savaşı"na ilişkin olarak , "ABD konuşmak isterse konuşacağız , savaşmak isterse de savaşacağız." demişti.

ABD Başkanı Donald Trump , Çin ürünlerine eklenecek yeni gümrük vergisiyle ilgili , "Ticari müzakereler devam ediyor , bunlar devam ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =