ABD  ,  İtalya  ve  İspanya  mart ayında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşan kişi sayısı ve can kayıplarıyla dikkati çekerken , üç ülkenin de bu dönemde Türkiye'den yaş  meyve  ve  sebze  talebinin yükse

haber7
0

Çin in ardından tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınında mart ayında en fazla vaka artışı  ABD  de görüldü ve ülke virüs bulaşan kişi sayısında en üst sıraya yerleşti.

Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısında ilk sırada yer alan  İtalya  , toplam vaka sayısında da  ABD  nin ardından ikinci sırada yer aldı. Toplam vaka ve can kaybı sayısında  İtalya  yı  İspanya  izledi.

AA muhabirinin , Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre , Türkiye nin genel ihracat toplamı geçen ay 2018 in mart ayına göre yüzde 17 ,8 azalarak 13 milyar 426 milyon 245 bin dolar düzeyinde gerçekleşti.

Kovid-19 salgınının bilançosunun ağır seyrettiği  ABD  ,  İtalya  ve  İspanya  ya Türkiye nin mart ayında gerçekleştirdiği ihracat incelendiğinde , bu ayda yıllık bazda gıda ile ilgili sektörlerde kaydedilen ortak  artış  dikkati çekti.

Bu dönemde  ABD  ye ihracat yüzde 5 artarak 703 ,6 milyon dolara çıkarken ,  İtalya  ya yüzde 39 azalarak 507 ,7 milyon dolar ve  İspanya  ya yüzde 37 azalarak 477 ,1 milyon dolara geriledi.

ABD YE İHRACAT

ABD ye mart ayındaki ihracatta kaydedilen oransal artışta ilk sırada dış satımı yüzde 240 artan tütün sektörü yer aldı. Bu sektörü , ihracatı yüzde 106 artan yaş  meyve  ve  sebze  , yüzde 46 artan gemi ve yat , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =