Tamamlandığında dünyanın en  uzun  2. ,  Avrupa  ve Türkiye’nin en  uzun  karayolu tüneli olacak olan Yeni Zigana  tünelinde  inşaat çalışmalarının yüzde 67'si tamamlandı. Yılın her mevsiminde sürüc&

haber7
0

Yurt içi karayolu ulaşımı ile uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına büyük katkıda bulunması hedeflenen yeni  Zigana Tüneli  uluslararası yol ağında önemli bir arter olan ve yüksek yoğunlukta bir trafik yükü taşıyan Trabzon-Gümüşhane-Erzurum karayolu üzerinde yapılıyor.

17 Mart 2017 tarihinde dönemin Başkanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan ve bölge insanının rüya projelerinden birisi olan yeni Zigana tünelinde çalışmalar 24 saat esasına göre sürdürülüyor.

Her bir tüpü 14 ,5 kilometre olmak üzere Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başarköy’den başlayıp Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyünde sonlanan çift tüp proje ile Zigana dağının kar , sis ve heyelan gibi olumsuzlukları  sona  erecek.

Yapılan çalışmalarla kazı ve destekleme imalatı olarak yüzde 67 e tekabül eden 19 ,48 kilometrelik kısım tamamlanırken , kaplama beton imalatında da yüzde 46’ya tekabül eden 13 ,49 kilometrelik kısım tamamlandı.

Doğu Karadeniz bölgesini Doğu Anadolu ile buluşturacak dev projede 24 saat çalışmalar devam ederken , ayrıca Türkiye’de ilk defa uygulanan havalandırma ve servis şaft tünelleri çalışmaları da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =