Koronavirüse karşı kullanılacağı açıklanan ‘immün plazma’  tedavisi  gelecek hafta devreye alınacak. Tedaviyle virüs tanısı konulan , tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan alınan ve Kızılay taraf

haber7
0

Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda Türk Kızılayı’nın yürütücülüğünde , küresel bir sağlık sorunu haline gelen yeni tip  koronavirüs  (Kovid-19) tedavisinde kullanılacağı duyurulan “immün plazma”  tedavisi  gelecek hafta devreye alınacak. İmmün  plazma  tedavisinde  koronavirüs  (Kovid-19) tanısı konan ve tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan alınan ve Türk Kızılayı tarafından toplanan kan plazmalarının ağır durumdaki vakaların tedavisinde kullanılması amaçlanıyor.

Bu sayede kan plazması ile kritik durumdaki hastaların tedavi edilmesi hedefleniyor. Plazmada yer alan “immünglobulin” denilen antikorlar , yoğun bakıma alınmış , solunum sıkıntısına girmiş , durumu kötüye giden ve riski yükselmiş hastaları tedavi edici özellik taşıyor.  plazma  bağışı için “Kovid-19 tanısı alındıktan sonra uygulanan tedavi ile iyileşen ve taburcu olan 18-65 yaş aralığında olup kan verme özelliklerini taşıyan , kan vermeye engel teşkil eden hepatit , HIV , spilis gibi hastalıkları bulunmayan” kişi şartları aranıyor.  plazma  bağışı Türk Kızılayı’nın İstanbul’daki Kartal , Zeynep Kamil , Çapa ve Başakşehir olmak üzere 4 merkezinden alınabilecek. Ankara , İzmir ve diğer bölgelerdeki detaylı adresler de vatandaşlara ulaştırılacak.

72 saatte yapması gerekeni 23 saatte yaptı

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =