ABD  öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon , Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'nın kontrolünde olan Haseke ve Şedadi'deki hastane ve hapishanelere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının

haber7
0

Koalisyondan yapılan açıklamada , "Sağlanan tıbbi ekipman , Haseke ve Şedadi deki hastanelerde çalışanları ve Suriye Demokratik Güçleri ile buradaki hapishanelerde görevli asayiş muhafızlarını korumaya yardımcı olacaktır." denildi.

Açıklamada örgütün elindeki hastane ve hapishanelere sağlanan malzemelerin eldiven , maske , ameliyat kitleri ve oksimetre gibi koruyucu ekipmanlardan oluştuğu ifade edildi. 

Hapishanelerdeki örgüt üyelerine ise ayrıca koruyucu maske , koruyucu giysi ve cop sağlandığı kaydedildi.

YPG/PKK YA SİLAH VE MÜHİMMAT YARDIMI

Açıklamada sözlerine yer verilen DEAŞ karşıtı koalisyonun sivil işlerinden sorumlu direktör yardımcısı Albay Brian Henderson ın , "(YPG/PKK ile) kalıcı ilişkimiz bu pandeminin de ötesine geçiyor ve SDG nin , Suriye nin kuzeydoğusunda istikrar ve güvenliği sağlama misyonu için kritiktir." ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Açıklamada ayrıca  ABD  Dışişleri Bakanı Mike Pompoe nun da 27 Mart ta Suriye de sağlık ve insani yardım için  koronavirüs  salgınına karşı 16 ,8  milyon   dolar  yardım sağlayacaklarını duyurduğu bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı , bu yıl Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası olarak bilinen savunma bütçesi kapsamında  YPG/PKK  nın kontrolü altındaki bölgelerde silah ve ekipman yardımı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =