Nijer ve Nijerya'da bulunan , terör örgütü  Boko  Haram'a  ait  5 üssün  Çad   ordusu  tarafından  imha  edildiği bildirildi.

haber7
0

Çad Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada , "Bouma Öfkesi" operasyonu kapsamında Nijer ve Nijerya da bulunan , terör örgütüne ait 5 üssün  imha  edildiği belirtildi.

Açıklamada , operasyonun hız kesmeden sürdürüleceği kaydedildi.

Boko  Haram  ın Çad Gölü eyaletindeki Bouma kentinde Çad ordusuna  ait  birliklere 23 Mart ta düzenlediği saldırıda 98 asker yaşamını yitirmişti. Çad  ordusu  31 Mart’ta aynı eyalette ve eyalet sınırındaki Nijer ile Nijerya ya  ait  bölgelerde terör örgütüne karşı "Bouma Öfkesi" operasyonunu başlatmıştı.

Nijerya da 2000 li yılların başından bu yana varlık gösteren terör örgütü  Boko   Haram  ın 2009 dan itibaren düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi öldü.

Terör örgütü , 2015 ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun , Çad ve Nijer de de saldırılar düzenledi. Örgütün , Çad Gölü Havzası ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: AA Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =