Tekalif-i  Milliye   Emirleri  , Kurtuluş Savaşı yıllarında ordunun yeniden güçlenmesi ve eksiklerini tamamlaması için halkın kendi elinde bulunan giyecek , yiyecek , taşıt ve mühimmat gibi malzemeler verdiği emirlerdir. Halkın

haber7
0

Kurtuluş Savaşının olduğu ve vatanın işgal olduğu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk’ün 5 Ağustos 1921 yılında başkomutan olması üzerine tüm yetkileri eline alarak yurdu düşman işgalinden kurtarmak için ordunun tüm eksiklerini tamamlamak olduğunun farkında olarak hazırlıklara başladır. Bunun üzerine yapılan ilk hamle 7 Ağustos 1921’de Tekalif-i  Milliye  emirlerini ilan etti. Milli vergi ya da ulusal yükümlülükler manasına gelen bu emir , ordunun eksiklerini tamamlanması ve güçlenmesi için çok önemliydi. 

TEKALİF-İ MİLLİYE EMİRLERİ NEDİR?

Meclis’in oy birliği ile kararları Mustafa Kemal’e vermesi üzerine yapılan ilk ve en önemli girişim ordunun güçlenmesi için hazırlanan Tekalif-i  Milliye  emirleridir. Bu emirler ordunun temel ihtiyaçları olan taşıt , giyecek , mühimmat , yiyecek ve diğer zaruri ihtiyaçların halk tarafından karşılanmasıdır. Bu kararlarla birlikte halk elinde avucunda ne varsa orduya gönderdir. Halk , Kurtuluş Savaşında elinde avucunda ne varsa vermenin yanında Kurtuluş Savaşı’na da katılır. Öyle ki , Kurtuluş Savaşının bel kemiğini oluşturan İstiklal Yolu , halkın gönüllü olarak düşman askerlerine karşı topyekün savaştığını aktarmaktadır. Ordu ve halk büyük bir güç oluşturarak vatan topraklarını el birliği ile işgal güçlerden kurtarmıştır. 

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =