Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm dünyada "2008 küresel mali krizinden çok daha kötü ve  benzeri  görülmemiş"  ekonomik  kr

haber7
0

Georgieva , Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) İsviçre nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısına katıldı. IMF nin 1 trilyon dolarlık finansal kapasitesini koronavirüsten etkilenen ülkeler için kullanmaya hazır oldukları mesajını veren Georgieva , şimdiye kadar 90 dan fazla ülkenin kendilerinden yardım talebinde bulunduğunu aktardı.

Georgieva , koronavirüse karşı "en savunmasız" ülkelerin ise "ekonomileri yükselen ve gelişen ülkeler" olduğunu vurguladı.

 "Acil finansman desteği konusunda şimdiye kadar asla böylesine artan bir taleple karşılaşmadık." ifadesini kullanan Georgieva , Kovid-19 salgınının küresel ölçekte "2008 küresel mali krizinden çok daha kötü ve  benzeri  görülmemiş"  ekonomik   krize   neden  olduğunu kaydetti.

Dünyanın karanlık bir dönemden geçtiğini , Kovid-19 un tüm dünyayı tehdit ettiğini ve bu yüzden en korunmasız durumdaki insanların korunması için birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Georgieva , "IMF nin tarihinde hiçbir zaman dünya ekonomisinin böylesine durma noktasına geldiğine tanıklık etmedik." ifadesini kullandı.

PANDEMİ SAĞLIK KRİZİNİN ÖTESİNDE

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise  IMF  ye Kovid-19 pandemisinin kontrol altına alınması için verilen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =