ASKON  Genel  Başkanı  Orhan  Aydın  , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını küresel  Ekonomik  savaştan ayrı tutulamayacağını belirterek , "Birinci Dünya Savaşı sonrası Amerika Birleşik Devletleri dünya lideri olarak or

haber7
0

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği den(ASKON) yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen  ASKON  Genel  Başkanı  Orhan  Aydın  , Türkiye nin , dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 salgının tesiri altında bulunduğunu belirterek , can kayıpları gibi her geçen gün  Ekonomik  olarak devletlerin ve milletlerin de küçülmeye gittiğini aktardı.

 

 

Salgının ilk etabında  Ekonomik  olarak küçülür gibi görünen Çin in 2 ay içerisinde tüm dünyayı bu yangına atarak kendisini bu alanın dışına çıkarttığı ve kazanan taraf olmaya başladığına dikkati çeken  Aydın  , şunları kaydetti:

"Birinci Dünya Savaşı sonrası yaşanan can kayıpları ve bozulan ekonomiler sonrası ABD’nin süper güç olarak ortaya çıktığını görmüştük. Savaş sırasında ülkeler bedellerini ödeyerek veya ABD nin kredileri karşılığında savaş araçları siparişleri vermeleri Amerika’nın sanayiini güçlendirmiş , tarımsal mallar satın almaları da ABD tarımının gelişmesine ve güçlenmesine katkıda bulunmuştu. Bu dönemde Avrupa ödemeleri karşılığında altın stoklarını ABD ye akıtmış , bu gelişmenin de etkisiyle Avrupa’nın büyük devletleri , altın ve altına dayalı para sistemini terketmek durumunda kalmıştı. Sonuçta 1. Dünya Savaşı sonrası ABD süper güç olarak dünyanın yeni lideri olarak ortaya çıkmıştı."

 

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =