Koronavirüs nedeniyle solunum güçlüğü çeken ve entübe edilmesi gereken hasta sayısı artarken Türk mühendislerden sevindirici bir haber geldi.  Samsun  On Dokuz Mayıs Üniversitesi Acil Servisinde duyu

haber7
0

OMÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatih Çalışkan ın acil serviste tespit ettiği ihtiyaç doğrultusunda , solunum güçlüğü çeken hastaların entübe edilmesinde kullanılan "videolaringoskop" cihazı  Samsun  Teknopark ın katkılarıyla üretildi. Cihazın teknik tasarımı konusunda Elektrik-Elektronik Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Selim Aras , Endüstri Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Naci Murat ve tasarımcı Ufuk Karabey in de içerisinde bulunduğu çalışma ekibi , videolaringoskop cihazının en uygun tasarımını  Samsun  Teknopark Prototip Atölyesi nde geliştirdi.

Amaçlarının videolaringoskop cihazının  yerli  ve milli olarak üretilmesi olduğunu belirten Çalışkan , "Video  laringoskop  cihazını , daha uygun maliyet ve geliştirilmiş özellikleriyle hastanelerimizin ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz" dedi.

Cihazın geliştirilmesine katkı sağlayan  Samsun  Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak , Teknoparkların varoluş sebeplerinin bilim insanlarının buluşlarını hayata geçirmek olduğunu söyleyerek ,  Samsun  Teknopark Prototip Atölyesi nin bu anlamda üniversite ve  Samsun  sanayisine yenilikçi çalışmalarında her zaman destekçi olacağını belirtti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =