Pakistan'da Yüksek Mahkeme , ülkede 2002'de öldürülen Wall Street Journal gazetesi muhabiri  Daniel   Pearl   cinayeti   davasında  3 sanığa beraat , bir sanığa 7 yıl hapis cezası kararı verdi.

haber7
0

Sindh Yüksek Mahkemesi , yerel mahkemenin 3 sanığa verdiği ömür boyu hapis cezası ile "Şeyh Ömer" olarak bilinen Ahmed Ömer Said Şeyh hakkındaki idam cezası kararını bozdu.

Mahkeme , 3 sanığa beraat kararı verirken Ahmed Ömer Said Şeyh i "fidye için adam kaçırmak" suçundan 7 yıl hapse mahkum etti.

Karara göre sanıklar salıverilecek.

Sanıkların avukatı Kavaja Navid Ahmed , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Ahmed Ömer Said Şeyh in hapiste 18 yıl kaldığını belirterek diğer 3 sanıkla ile birlikte serbest bırakılacağını söyledi.

Wall Street Journal gazetesi muhabiri  Daniel   Pearl  , 23 Ocak 2002 tarihinde , Pakistan’ın Karaçi kentinde kaçırıldı. İnternet’te Pearl’ün öldürüldüğünü gösteren bir video yayınlanmasından sonra Ahmed Ömer Sait Şeyh ve diğer üç şüpheli , Pearl’ün kaçırılması ve öldürülmesinde rolleri olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Pakistan Mahkemesi , 15 Temmuz 2002 tarihinde Ömer Sait Şeyh e ölüm cezası , diğer üç sanığa ise cinayetteki rolleri nedeniyle ömür boyu hapis cezası verdi. Sanıklar , mahkeme kararına itiraz ederek temyize başvurdu.

ABD nin başkenti Washington daki Georgetown Üniversitesi tarafından 2011 de hazırlanan soruşturma raporunda , Şeyh ve diğer üç sanığın , bu davada "hatalı" mahkum edildiği iddia ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =