Türkiye'de hastanelere koronavirüs şikâyeti ile başvuran hastaları , diğer sağlık problemleri olan hastalardan izole etmek ve virüsün yayılmasını önlemek için yeni bir adım atıldı.

haber7
0

Sağlık Bakanlığı tarafından , 81 ildeki pandemi hastanelerinin bahçesinde teşhis çadırları kurulmaya başlandı. Ateş , öksürük ve nefes darlığı gibi  koronavirüs  belirtileri görülen kişilere ilk teşhis , hastane binasının dışında kurulan bu çadırlarda konuluyor.

İLK KONTROL ÇADIRLARDA Çadırlarda sağlık personeli tarafından , vatandaşların başvuruları alınıp  koronavirüs  şüphesi bulunanların ilk değerlendirmeleri yapılıyor. Ön değerlendirmede hasta şüpheli görülürse hemen müdahale ediliyor ve tedavisi için gerekli birime sevk ediliyor. Bu sayede hastaneler için ekstra kapasite oluşturulurken pozitif  teşhisi  konulan kişilerin de virüsü diğer hastalara bulaştırmasının önüne geçiliyor.

PROF. DR. EYÜBOĞLU: AMAÇ DİĞER HASTALARI KORUMAK Uygulamayı değerlendiren Sağlık Bakanlığı Koranavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu “Her hastane , kendi şart ve imkânlarına göre Covid-19 hastalarının hastane içine  girmeden  ayrı bakıldığı girişte bir yer kuruyor” dedi. Eyüboğlu “Tabii her hastanenin imkânı farklı. Kimi çadır yapıyor kimi girişteki ilk iki odayı ayırıyor. Herkes başka tedbirler alıyor. Bütün bunlar , eğer bu kişiler enfekte olmuş ise diğer hastalara bulaşmaması için yapılıyor. Çünkü kalp krizi , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =