ABD  istihbaratının , Çin'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin vaka ve ölü sayılarını olduğundan az göstererek , salgının gerçek boyutlarını örtbas ettiği sonucuna ulaştığı iddia e

haber7
0

ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg in , adını açıklamadığı 3  ABD  li yetkiliye dayandırdığı haberinde , Çin in Kovid-19 salgınının gerçek boyutlarını tüm dünyadan sakladığına dair Amerikan istihbaratının bir rapor hazırladığı belirtildi.

AA nın aktardığı habere göre , söz konusu raporun geçen hafta Beyaz Saraya sunulduğuna işaret edilen haberde , raporda Çin in ülkedeki Kovid-19 kaynaklı vaka ve ölü sayılarını bilerek gizlediğine dair bilgilerin yer aldığı aktarıldı.

Çin in , salgının 2019 un sonunda Vuhan da başlamasının ardından , sadece belirti gösteren hastaları istatistiklere dahil ettiğinin vurgulandığı haberde , Hubei eyaletindeki binlerce cenaze görüntülerinin de şüphe çektiği kaydedildi.

Haberde Çin in yanı sıra İran , Rusya , Kuzey Kore , Suudi Arabistan ve Mısır da dahil bazı ülkelerin açıkladığı rakamların şaibeli olduğu kaydedildi.

Johns Hopkins Üniversitesinin verilerine göre , Çin de şu anda Kovid-19 kaynaklı yaklaşık 82 bin vaka ve 3 bin 300 ölüm var.

ABD deki son rakamlar ise 189 bin 633 virüs vakası ve 4 bin 90 virüs kaynaklı ölüm oldu.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =