Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi Acil Durumlar ve Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü  Dr. Nedret Emiroğlu  , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili 'Aşıyla ilgili 20 kadar çalışma v

haber7
0

Bütün dünyayı etkileyen koronavirüsün son haftalarda merkezi haline gelen Avrupa daki acil durumu  DSÖ  adına takip eden Dr. Emiroğlu , Avrupa ve Türkiye deki salgına ilişkin durumu "Skype" vasıtasıyla AA muhabirine değerlendirdi.

DSÖ Avrupa Bölge Ofisinin Kopenhag’da olması sebebiyle buradan koronavirüsle ilgili gelişmeleri izlediğini söyleyen Emiroğlu , korona ailesine bağlı yeni bir virüsle karşı karşıya olduklarını belirtti.

Bu virüsün dünyayı bu denli etkilemesini bekleyip beklemedikleri sorusu üzerine Emiroğlu , "Beklemediğimiz bir durum değil. Özellikle , genelde küreselleşme , seyahatler , kişilerin ülkelerine geri dönmesi durumunda zaten gideceğini , enfeksiyona yol açacağını tahmin ediyorduk. Bu bir zaman meselesi. Diğer bölgelerde çıkmayacak demek değil bu. Bildiğiniz gibi  DSÖ  de pandemi olarak nitelendirdi. Yani tüm dünyada riskin çok yüksek olduğunu söyledik. Yeni bir virüs olması ve kişilerin buna karşı bağışıklık durumunun olmaması sebebiyle ciddi bir risk gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Virüsün yazın hava sıcaklığının artmasıyla etkisinin azalıp azalmayacağı sorusu yöneltilen Dr. Emiroğlu , "Şu anda elimizde böyle bir değişikliği düşündürecek ya da kanıtlayacak bir veri yok maalesef. Bekleyip görmemiz lazım. Halen çok yeni bir virüs. Bulaştıkça , dünyaya yayıldıkça daha fazla bilgi alıyoruz. Biliyorsunuz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =