İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü , vatandaşların , derneklere üye olup olmadığını ayrıca istifa işlemlerinin işleme konulup konulmadığı gibi işlemleri e-Devlet'ten sorgulay

haber7
0

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada , 26 Mart ta Resmi Gazete de yayımlanan 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Dernekler Kanunu nun 23 üncü maddesinde değişiklik yapıldığı hatırlatıldı.

Değişiklikle , derneklere , üyeliğe kabul edilenler ile üyeliği sona erenlerin kimlik bilgilerinin , kabul edilme ve sona erme tarihinden itibaren 45 gün içinde il/ilçe sivil toplumla ilişkiler birimlerine bildirme yükümlülüğü getirildiği belirtilen açıklamada , şunlar kaydedildi:

"Bu değişiklikle beraber , vatandaşlarımız derneklere üye olup olmadıklarını , istifa ettilerse istifalarının işleme konulup konulmadığını  e-Devlet  Kapısı İçişleri Bakanlığı e-Hizmet alanından sorgulayabilecek. Böylece  Dernek  üyelerinin istifa etmiş olduğu halde  Dernek  yönetiminin istifasını işleme koymamasından kaynaklanan geçmiş dönemde yaşanan birçok hukuki problem ve mağduriyet anında giderilebilecek. Sivil toplum kuruluşlarının genel kurullarında yaşanan rekabetler nedeniyle istifa etmediği halde istifası bildirilerek üyelikten düşürülenler , üyeliklerini takip avantajı elde edebilecekler.

Adlarında Türk ve Türkiye kelimesi gibi izne tabi kelime kullanmak ve kamu yararı statüsü almak için başvuracak derneklerin bu hakkı elde edip edemeyeceği ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =