Türk  şirketi Boni Global , koronavirüs şüphelilerini cep telefonları üzerinden izleyecek bir aplikasyon geliştirdi.  korona   takip  (COVID-19 İzleyici) adını taşıyan aplikasyon , enfekte olan kişilerin daha hızlı bilgilendirilme

haber7
0

Dünyanın birçok ülkesinde hızla yayılan koronavirüsün (COVID-19) yayılım hızını yavaşlatmayı amaçlayan ve cep telefonu iletişimi üzerinden çalışan mobil uygulamalar test edilmeye başlandı. 

Bu kapsamda İTÜ ARI Teknokent’te faaliyet gösteren Türk Ar-Ge şirketi Boni Global de “Korona Takip” adlı bir uygulama geliştirdiğini duyurdu. Uygulamada , her kullanıcı için özel bir eşleşme kodu oluşturulup , kullanıcılar arasındaki etkileşimler yakınlık ve konum teknolojilerinin bir kombinasyonu kullanılarak izleniyor ve bu etkileşimlerin kaydı tutuluyor. 

Bir kullanıcının virüse maruz kaldığı bildirildiğinde , onun özel eşleşme kodu "risk altında" olarak işaretleniyor ve aplikasyon , onunla iletişim kuran tüm eşleşme kodlarına bildirim gönderiyor.

EŞLEŞTİRME MODU İLE RİSKİ GÖSTERİYOR

Ayrıca , başka bir kullanıcı "risk altında" olarak işaretlenen bir eşleşme kodu ile iletişim kurduğunda kendisine anında iletişim kurduğu kişinin risk altında işareti taşıdığı bilgisi yollanıyor. Bu bildirimler , kullanıcıların virüsü yayan bir vektör olmamalarına olanak tanıyarak bir sonraki adımda ne yapılacağıyla ilgili talimatları da içeriyor.

Korona  takip   uygulaması  ile , enfekte olan kişilerden hızla haberdar olunarak , yayılımın başa çıkılabilir bir seviyeye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =