Ekonomist Tonguç Erbaş ,  Covid-19  salgını sonrasında , piyasalarda ‘düşük faiz ve yüksek  likidite  ortamı’ oluşacağına dikkat çekti.

haber7
0

DHA nın ,  Covid-19  salgını  sonrası  piyasa gelişmelerine ilişkin sorularını yanıtlayan Ahlatçı  yatırım  Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş , "Covid-19 salgını tüm dünyada uygulanan karatinalar ve sınırların kapanması ile ticaret hacminin azalmasına global büyüme beklentilerinin aşağı yönlü keskin yenilenmesine ve petrol , altın , borsa , tahvil gibi her türlü varlık fiyatının değer kaybetmesine neden oldu" dedi ve ekledi:

 

 

"Dünyada likiditeye ihtiyaç , borç yükünün , kredili ve kaldıraçlı işlemlerin yoğunluğu ve virüs salgınının ekonomileri yavaşlatması ile en yüksek seviyeye ulaştı ve bir süre dolara ve ABD tahvillerine talep oluştu. Son 2-3 gün içinde ise fiyatlarda ve varlık fiyatlarında yatay bir görüntü gözlemleniyor."

SALGIN SONRASI YENİ DÖNEM

 

 

Covid-19 salgınına bağlı risklerin küresel düzeyde belirli ölçüde istikrar kazandığında , ‘düşük faiz ortamı ve son 12 yılda piyasaya verilen likiditeden yüksek bir ortam’ olacağına dikkat çeken Erbaş , salgın  sonrası  yeni dönemi şöyle tanımladı:

"Bu bağlamda yatırımların hisse senetleri ve altına yönelebileceğini düşünüyoruz. Altın tarafında ons altında yılsonuna kadar 1 ,700 dolar seviyesine doğru yükselişler gerçekleşebilir. Döviz tarafında ise aşağı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =