Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı  Tapu  ve Kadastro Genel Müdürlüğünce yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında , 18 Mart itibarıyla  Tapu  işlemlerinin  Web   Tapu  üzerinden de yapılmaya başlanma

haber7
0

Bakanlıktan alınan bilgiye göre ,  Tapu  ve Kadastro Genel Müdürlüğü ,  Tapu  ve kadastro başvurularının , 18 Mart tan itibaren koronavirüs tedbirleri kapsamında "Web Tapu" sistemi üzerinden (https://webtapu.tkgm.gov.tr) online olarak yapılması kararını aldı.

 

Vatandaşları kalabalıklardan uzak tutmak için daha fonksiyonel hale getirilen uygulama ile internet üzerinden alım-satım ,  Tapu  kaydı , ipotek gibi işlemlerin tümüne imkan tanındı.

Web  Tapu  ile işlemlerini çok daha hızlı bir şekilde , beklemeden yapabilen ve işlemlerinin bütün aşamasını takip eden vatandaşlar , son aşamada sadece ıslak imza için  Tapu  müdürlüklerine gitti.

 

Bu şekilde 18-31 Mart arası tapuda online olarak toplam 113 bin 28 işlem gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 29 bin 748 konut satışı da online olarak  Web   Tapu  üzerinden yapıldı.

Konut satışının yarısı İstanbul dan

İstanbul da 18 Mart tan itibaren ay sonuna kadar 15 bin  konut  el değiştirirken en çok  konut  satışı; Esenyurt , Pendik , Ümraniye , Küçük Çekmece ve Kadıköy de yapıldı.

Online  konut  satışında 8 bin 674  konut  ile Ankara ikinci , 6 bin  konut  ile İzmir üçüncü sırada yer aldı. İzmir i 4 bin 496 ile Antalya ve 4 bin 149 satış ile Bursa takip etti.

Online  konut  satışının en yoğun olduğu diğer iller ise ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =