TÜBİTAK tarafından organize edilen yeni tip corona virüse karşı yürütülen  Aşı  üretim projesine katılan Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü ,  çalışmalarına  önümüzdeki hafta başlıyor.

haber7
0

Aşı çalışmalarının enstitüye ait bölümünü sürdürecek olan laboratuvar ekibinde de yer alacak olan Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürü Dr. Fahriye Saraç , "Biz zaten yıllardır hayvan aşıları geliştirerek ve üreterek insan sağlığını korumaya yönelik çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Her ne kadar ara konakçısı henüz ortaya konulmamış olsa da Kovid-19 un da muhtemelen hayvan bulaşı olduğunu düşünülerek ,  Aşı  geliştirme çalışmalarında yer aldık" dedi.

 

YILLIK 30 MİLYON DOZ AŞI ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİREN BİR KONUMDA

Projedeki temel amaç , corona virüs hastalığı etkeni SARS-CoV-2 virüsü için acil , inaktif insan aşısı geliştirilmesi. Projenin ilk 3 basamağı , ana basamakları oluşturuyor. Enstitü , Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından virüsün üretilmesine yönelik her türlü çalışmanın yürütülmesinde gereklilik olarak belirtilen BSL 3 (Biyogüvenlik seviyesi 3) laboratuvarına sahip. Projenin tüm aşamalarında yer alacak olan enstitü , BSL-3 laboratuvarı , yetişmiş insan gücü , tüm bilgi birikimi ile çalışacak. Sultan II.Abdülhamid tarafından kurulan ve 126 yıldır  Aşı  , serum üretimi yapan Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü , corona virüs (Kovid-19) için  Aşı  çalışmalarına önümüzdeki hafta başlayacak. Enstitü , son 50 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =