Aralık ayında Çin’in  Wuhan  kentinde meydana çıkan ve hızla tüm dünya ülkelerine yayılan  Koronavirüs  hakkında ve Çin’deki son gelişmeler hakkında bilgi veren Çin’in İstanbul Başkon

haber7
0

 Çin’in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei , "Aşı konusu yaklaşık 1  hafta  10 gün önce en hızlı geliştirilen aşılardan biri , gönüllülerde  denenmeye  başlandı. Şimdi klinik aşamanın bitmesi bekleniyor. Gönüllülerin klinik denemesi 5-6 ayı bulacak. Virüs çıktıktan sonra tedavi ve önlemenin ardından aşıların araştırmasına girdik" diye konuştu.

 

"SALGINA ÖZEL BİR İLAÇ DEĞİL"

En çok merak edilen ilaç konusunda bilgilendirmelerde bulunan Wei , virüs ortaya çıktıktan sonra 70 bin ilaç içerisinden iki ilacın etkili olduğunu tespit ettiklerini ifade etti. Wei , "Ulusal sağlık komisyonumuz salgın çıktıktan sonra her gün basın toplantısı yapıtı. Şimdiye kadar yapılan toplantılarda iki ilaçtan bahsettiler. İlki Chloroquine Phosphate. Eskiden sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. İkincisi de Favirpiravir. Biz bunları tavsiye ettik ve Dünya Sağlık Örgütü’ne de bildirdik.  Favipiravir  2014 yılında çıktı. Japonya’da çıkan bir ilaç. Geniş kapsamlı antivirüs bir ilaçtır. O zaman tabii ki salgın yoktu. Bu ilaç salgın için üretilmedi. Salgından önce üretilen bir ilaç , salgına özel bir ilaç değil" dedi.

 

"BU İLACIN ETKİSİ BÜYÜK VE YAN ETKİSİ ÇOK DÜŞÜK"

Wei sözlerini şöyle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =