Dünyayı saran  koronavirüs  (Kovid-19) salgını , iş hukukuyla ilgili yeni konuları gündeme getirdi. Salgın nedeniyle işverenin , işçisinden Kovid-19  testi  isteyebileceğini belirten hukukçular , "İşveren büt&uum

haber7
0

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle işverenlerin işçilerinden Kovid-19 raporu isteyebileceği belirtildi. Anayasa nın 56 ncı maddesi kapsamına göre herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu hatırlatan Avukat Fatih Kalelioğlu , “İşveren bütün işçilerinden test yaptırma talebinde bulunabilir. Ücrete tabi ise ücreti de işveren öder. Şu an bulunduğumuz durumu göz önünde bulunduracak olursak , bir iş yerinde işçinin bulaşıcı bir hastalığa yakalanması , bu işveren ve diğer çalışan işçiler açısından ciddi bir sorun haline gelecektir. Bu sebeple işveren yönetim hakkı dahilinde , ücreti de varsa kendisi karşılamak üzere işçiden bir sağlık raporu veya test isteme hakkına sahiptir" dedi.

 

"Koronavirüs tedavi edilemez bir hastalık değildir" diyen Avukat Osman Azak ise şunları söyledi:

"Bu virüsün salgına neden olduğu da göz önüne alındığında , işçinin bu hastalığa yakalanmış olması , işçinin kendi kusurundan ve kastından kaynaklanmayacaktır. Diğer çalışanlarını korumak amacıyla bu  testi  isteyebilir. Burada şöyle bir detay var , işveren kesinlikle işçisinden iş sözleşmesinin devam edip etmeyeceği yönünde  koronavirüs testi  yaptırmasını talep edemez."

İŞTEN ÇIKARILMA DURUMLARI

Hasta olan ya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =