Türkiye’nin deniz yetki alanı anlaşmasını yok sayan Yunanistan’a  cevap  sahada verilecek. Fatih , Karadeniz’de , Kanuni ise Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arayacak.

haber7
0

Bütün dünya koronavirüsle mücadeleyle ilgilenirken bu durumu fırsat bilen  Yunanistan  , Doğu Akdeniz’de yeni girişimlerde bulundu. Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanı anlaşmasını yok saymaya çalışan  Yunanistan  , Avrupa Birliği’ne kendi çizdiği deniz yetki alanı haritasını gönderince  Ankara  da karşı  harekete  geçti.

 

 

YUNAN A  cevap  SAHADA VERİLECEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı , Doğu Akdeniz’de hidrokarbon aranacak yeni koordinatları belirleyerek Yunanistan’a cevabı sahada verecek. Bu kapsamda yılın ikinci yarısında Fatih , Karadeniz’de , yeni sondaj gemisi Kanuni ise Doğu Akdeniz’de hidrokarbon aramaya başlayacak.

 

 

Bu kapsamda Yavuz sondaj gemisi mevcutta Kıbrıs adasının güney kısmında sondaj faaliyetlerini sürdürürken Oruç Reis ve Barbaros Hayrettin sismik arama gemileri de aralıksız olarak arama faaliyetlerini sürdürüyor.

PERSONEL KARANTİNADA Öte yandan , Türkiye , bölgedeki sismik arama ve sondaj gemilerinde koronavirüse karşı da tüm tedbirlerini aldı. Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmasını tamamlayarak Mersin Taşucu’na geçen Fatih’teki personel gemiden indirilerek 14 gün boyunca gözetim altında tutulacakları otellere ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =