Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) , Türkmenistan'da hükümetin , medyada ve sağlık broşürlerinde "koronavirüs"  kelimesinin  kullanımını yasakladığına dair haberlerin ardından bir a&cce

haber7
0

Türkmenistan da yasaklı insan hakları savunucusu sivil toplum örgütünün yayımladığı  Türkmenistan  Haberleri (Chronicles of Turkmenistan) adlı sitede yayımlanan habere göre , Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve virüslerin yol açtığı hastalıklardan korunma ile ilgili broşürlerde  koronavirüs  kelimesi kullanılmadı.

Koronavirüs salgını hakkında konuşan vatandaşların da polis tarafından gözaltına alındığı ifade edildi.

Özgür Avrupa Radyosu nun (Radio Free Europe) Türkmen dilinde yayın yapan Azatlyk Radiosy ise sivil giyimli "ajanların" halk arasında dolaşıp  koronavirüs  ile ilgili konuşanları veya maske takanları gözaltına aldığını duyurdu.

RSF konu ile ilgili yaptığı açıklamada , salgınla ilgili bilgi paylaşımını baskılamak üzere Türkmen dilinde "koronavirüs" kelimesini yasaklayan hükümetin , vatandaşları tehlikeye attığını ifade etti.

RSF Doğu Avrupa ve Orta Asya masası şefi Jeanne Cavalier , yetkililerin bu uygulama ile "Türkmen vatandaşlarını riske atmanın yanı sıra Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhamedov un otoriter yönetimini güçlendirdiğini" belirtti. Cavalier , uluslararası toplumu , sistematik insan hakları ihlallerinden dolayı tepki göstermeye çağırdı.

Açıklamada , RSF nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi nde  Türkmenistan  ın en kapalı ülkeler arasında yer aldığı , medyanın hükümetin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =