ABD'deki bazı hastanelerin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zorlaşan çalışma şartlarını ve tıbbi ekipman eksikliğini dile getiren  sağlık  çalışanlarını işten çıkartmakla tehdit ettiği beli

haber7
0

Hastane yönetimleri durumu "hasta mahremiyeti" ile açıklarken , çeşitli  sağlık  ve medya dernekleri ise tehdit ve  işten çıkarma  olaylarına sert tepki gösterdi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre , salgın sebebiyle kötüleşen çalışma şartlarına yönelik medyaya röportaj veren birçok doktor ve hemşire işten atılmakla tehdit edilirken , çeşitli eyaletlerde benzer vakaların yaşandığı kaydedildi.

Washington Eyaleti Hemşireler Derneği Sözcüsü Ruth Schubert , yaptığı yazılı açıklamada , yaşanan olaylara tepki göstererek , "Hastaneler imajlarını korumak için hemşireleri ve diğer  sağlık  çalışanlarını susturuyorlar. Bu kabul edilemez." ifadesini kullandı.

Schubert ,  sağlık  çalışanlarının hayatlarını riske atarak salgın ile mücadele ettiğini hatırlatarak , basın konusundaki geleneksel kurumsal kararların şu süreçte uygulanmaması gerektiğine dikkati çekti.

Harvard Hukuk Fakültesi Biyoetik Merkezi Direktörü Glenn Cohen ise  sağlık  çalışanlarının ihtiyaç duydukları koruyucu tıbbi ekipmanları tedarik edebilmek için konuştuğunu , hastanelerin ise itibarlarının bozulacağı ve toplumun tepkisini çekeceği gerekçesiyle buna karşı çıktıklarını ifade etti.

İŞTEN ÇIKARTMALAR BAŞLADI

Bununla beraber , salgının yoğun görüldüğü New York , Washington State ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =