Venezuela  Başsavcısı Tarek William Saab , kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif milletvekili Juan Guaido'nun , hakkında açılan "darbe girişimi ve suikast" soruşturmasında  ifadeye  çağrıldığını a&c

haber7
0

Basın toplantısı düzenleyen Başsavcı Saab , eski Tümgeneral Cliver Alcala nın ,  Guaido  ile anlaşarak hükümet karşıtı silahlı eylemde kullanılmak üzere Kolombiya dan silah gönderdiğini açıklamasıyla başlayan soruşturma kapsamında  Guaido  nun 2 Nisan da ifade vermesi için savcılığa çağrıldığını söyledi.

Saab , 23 Mart ta Kolombiya da ,  Venezuela  hükümetine karşı kullanılmak üzere yüklü miktarda ağır silah ve cephanenin ele geçirildiğini de hatırlattı.

ABD Adalet Bakanlığı , "uluslararası uyuşturucu kaçakçılığında rolleri olduğu" gerekçesiyle  Venezuela  Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile  Venezuela  yönetimindeki bazı kişiler hakkında iddianame hazırladığını , Maduro nun yakalanması veya tutuklanması için 15 , diğer 4 kişi için de 10 milyon dolar ödül koyduğunu açıklamıştı.

ABD nin yakalanması için başına ödül koyduğu eski Tümgeneral Alcala , Kolombiya da katıldığı bir radyo programında  Venezuela  da silahlı eylem yapılması amacıyla muhalif lider  Guaido  ile anlaşarak ülkeye silah gönderdiğini duyurmuştu.

Venezuela hükümeti de söz konusu silahların , kurulacak paramiliter gruplar tarafından Devlet Başkanı na suikast ve silahlı eylemlerde kullanılmasının planladığını kaydetmişti. 

Alcala , geçen hafta Kolombiya nın Barranquilla şehrinde güvenlik güçlerine teslim olmuş ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =