Dünyayı saran corona virüs (Kovid-19) salgını , iş hukukuyla ilgili yeni konuları gündeme getirdi. Hasta olan ya da Corona virüs semptomlarını gösteren işçilerin kesinlikle işe gitmemeleri ve en yakın sağlık kuru

haber7
0

Tüm dünyayı etkileyen corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle işverenlerin işçilerinden Kovid-19 raporu isteyebileceği belirtildi. Anayasa nın 56 ncı maddesi kapsamına göre herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu hatırlatan Avukat Fatih Kalelioğlu , İşveren bütün işçilerinden test yaptırma talebinde bulunabilir. Ücrete tabi ise ücreti de işveren öder. Şu an bulunduğumuz durumu göz önünde bulunduracak olursak , bir iş yerinde işçinin bulaşıcı bir hastalığa yakalanması , bu işveren ve diğer çalışan işçiler açısından ciddi bir sorun haline gelecektir. Bu sebeple işveren yönetim hakkı dahilinde , ücreti de varsa kendisi karşılamak üzere işçiden bir sağlık raporu veya test isteme hakkına sahiptir" dedi.

 

 

"İŞÇİNİN KENDİ KUSURU DEĞİL"

Avukat Osman Azak ise şunları söyledi: "Bu virüsün salgına neden olduğu da göz önüne alındığında , işçinin bu hastalığa yakalanmış olması , işçinin kendi kusurundan ve kastından kaynaklanmayacaktır. Diğer çalışanlarını korumak amacıyla bu testi isteyebilir. Burada şöyle bir detay var , işveren kesinlikle işçisinden iş sözleşmesinin devam edip etmeyeceği yönünde  koronavirüs  testi yaptırmasını talep edemez."

 

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =