Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 yılında özel sektörle birlikte 854 farklı türde ,  500   milyon  adet orman ağacı , dış mekan süs bitkisi ve meyve fidanı üreterek , 50  milyon  adedini yurtdışına ihraç etti.

haber7
0

Türkiye’nin bir çok bitki ve meyve türünün anavatanı olduğunun altını çizen Tarım ve Orman Bakanı Dr.  Bekir Pakdemirli  “Ülkemiz meyvecilik ve  fidan  yetiştiriciliği konusunda iklim ve ekolojik koşullar bakımından önemli avantajlara sahip bulunuyor. Bu kapsamda 2019 yılında ülkemizde ceviz , badem başta olmak üzere 100  milyon  adet meyve fidanı üretimi yapıldı” diye konuştu.

 

 

97 MİLYON DOLARLIK DÖVİZ GELİRİ

Üretilen meyve ve orman ağacı fidanlarından ülkemiz vatandaşlarınca bahçe tesisi ve çevre düzenlemesinde kullanılmak üzere 11  milyon  adedi bedelsiz verilerek 31  milyon  TL’lik katkı sağlandığını vurgulayan Bakan Pakdemirli “Üretimi yapılan fidanların 50 milyonunu yurtdışına ihraç ettik. Yapılan ihracattan 97  milyon  dolar döviz geliri elde edildi”  açıklamasını yaptı.

 

 

 2002 yılına göre yaklaşık 5 kat artırılan ihracatın 2019 yılında  ağırlıklı olarak Türki Cumhuriyetleri olmakla üzere 55 ülkeye yapıldığını belirten Bakan Pakdemirli “İhracata en fazla konu olan türler ise; servi türleri , ıhlamur , ardıç , süs eriği , süs elması , ceviz , elma , zeytin , badem ve kirazdır” dedi.

TÜRKİYE FİDANCILIK SEKTÖRÜNDE NET İHRACATÇI

Ülkemiz fidancılık sektöründe ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =