Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid Al Nahyan , Suriye'deki rejimin eli kanlı lideri Beşşar Esed ile yaptığı telefon görüşmesiyle , rejimin Arap dünyasındaki rolüne dönmesi konusundaki des

haber7
0

Nahyan ın , "Suriye nin bu kritik koşullarda yalnız kalmayacağı" açıklaması , verilen desteğin , katledilen  Suriye  halkına mı , eli kanlı Esed rejime mi olduğu sorularını beraberinde getirdi.

Suriye de 2011 de başlayan halk ayaklanmasından 1 sene sonra Şam Büyükelçiliğini kapatan  BAE  , Aralık 2018 de bu ülkedeki büyükelçiliğini yeniden açtı.

BAE nin ,  Suriye  nin Arap Birliği üyeliğinin askıya alınmış olmasına rağmen attığı bu adım , "ortak Arap mutabakatının dışına çıkma" şeklinde yorumlandı.

Ülkenin esas yöneticisi olarak nitelenen Nahyan ,  Suriye  deki rejimin başındaki Beşşar Esed ile ikili ilişkilerini sürdürmeye devam etti.

Abu Dabi yönetimi , Mısır da ülkenin seçilerek iş başına gelmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ye , Libya da Birleşmiş Milletler nezdinde meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti ne (UMH) karşı ve Arap devrimlerini desteklemeyen politikasını  Suriye  konusunda da uygulamış oldu.

BAE ayrıca diğer Arap ülkelerinin aksine , Rusya nın  Suriye  halkının ayaklanmasını bastırmak için 2015 te başlattığı askeri hamlesine de karşı çıkmamıştı.

Suriye muhalefeti , iki yıl önce  BAE  nin Şam Büyükelçiliği ni yeniden açma adımını da "rejime gizli destekten açık desteğe geçtiği" şeklinde değerlendirmişti.

Nahyan ın 9 yıldır ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =