ABD   savunma  Bakanlığı (Pentagon) , Kongre’den beş yıllık  savunma   programları  verilerinin kamuya açıklanması koşulunun kaldırılmasını istedi ve bu verilerin Çin ve  Rusya  gibi rakip devletlere karşı artık gizli tutulması

haber7
0

Amerikalı Bilimadamları Federasyonunun medyaya aktardığı belirtilen belgeye göre , "Bakanlık Gelecek Yıllar  savunma  Programı (FYDP) verilerinin kamuya açık bir şekilde yayımlanmasının kaçınılmaz olarak hassas bilgileri de açığa çıkaracağından endişe etmektedir" denildi.

Belgede ABD’nin rakip ve hasımlarının Pentagon’un  silah  geliştirme , kuvvet yapılanmasına ilişkin programlar ile stratejik planlarını yayımlanan veriler üzerinden tespit edebileceğine vurgu yapıldı. 

"TARTIŞMA YARATACAK SİLAHLAR ÜZERİDE ÇALIŞACAKLAR" İDDİASI

ABD ordusunun önümüzdeki süreçte tartışma yaratacak  silah  sistemleri üzerine çalışacağı ve bunun gizli kalması için böyle bir talebe ihtiyaç duyduğu öne sürülüyor.

HER YIL RAPOR SUNUYORLARDI

Pentagon , 1989’dan bu yana her yıl Kongre’ye sonraki beş yıl için öngörülen ekipman , kuvvet yapısı ,  silah  sistemleri gibi tüm  savunma  programlarına ilişkin detaylı bütçe verilerini içeren bir rapor sunuyordu.

Bu rapor aynı zamanda kamuoyuna da açıklanıyordu.

"KAMUYLA PAYLAŞILMASIN" İSTEĞİ

Ancak Pentagon’un yasa kapsamında kamuya açıklanan bu bilgilerin ABD’nin rakip devletlerince analiz edilip aleyhine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =