Star gazetesi yazarı Doç Dr. Resul Kurt , bugün ki yazısında şartları kolaylaştırılan  Kısa   çalışma  ödeneği hakkında merak edilenleri yazdı.

haber7
0

Bir süredir hiç duymadığımız kavramları duyuyor , toplumsal olarak geçtiğimiz zor günlerde ayakta durmanın yollarını arıyoruz. Geçen hafta yazmıştım , bu kriz işçi çıkartılarak atlatılamaz , mutlaka dayanışma ile ve  Kısa  çalışma , işe devam kredisine başvurularak , mücbir sebeple vergi ve SGK prim ertelenmesinden atlatılabilir. Bu ara en fazla soruyu  Kısa  çalışmadan alıyoruz. İşçi , işveren , esnaf herkes  Kısa  çalışmayı soruyor.

Kısa Çalışma; işyerindeki çalışma süresinin işyerinin tamamında veya bir bölümünde geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılmasını veya süreklilik koşulu aranmaksızın en az dört hafta süreyle faaliyetin tamamen veya kısmen durdurulmuş olması anlamına geliyor.

Kısa Çalışma Ödeneği işverene yapılan destek , yardım , teşvik veya hibe olmayıp , doğrudan işçiye yapılmakta olup , işçinin ileride alacağı işsizlik ödeneğinden mahsup edilmektedir. Burada amaç , işçinin işsiz kalmaması , işine devamının sağlanması , genel salgın sona erip hayat normale döndüğünde işçi ve işverenin kaldıkları yerden devam etmelerinin sağlanmasıdır.

Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz , bu zorlaştırma değil , kolaylaştırma dönemi olmalı.

Sayın Cumhurbaşkanımız da bu amaçla 18 Mart tarihli konuşmasında , “Kısa Çalışma Ödeneğini devreye  alacak  , bundan faydalanmak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =