ABD  Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) , olası yararının , riskinden daha fazla olabileceği düşüncesi ile bazı ilaçların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanımına  onay  verdi.

haber7
0

FDA açılamasında , Trump yönetimin ön onayı ile hafta sonu alınan karar gereği , milyonlarlarca doz anti-sıtma ilacının (hidroksiklorokin ve klorokin) ülke genelindeki hastanelere dağıtılacağını belirtti. 

Açıklamada FDA yetkilisi Denise Hinton un "Klorokin fosfat ve hidroksiklorokin sülfatın Kovid-19 un tedavisinde etkili olabileceğine inanmak mantıklıdır. ifadesine yer verildi.

FDA ONAYINA BAZI UZMANLARDAN TEPKİ

Bazı uzmanlar ise ilacın akut solunum semptomlarının hafifletilmesi ve virüsün temizlenmesine yardımcı olduğuna dair çok az veri olduğunu , yaygın kullanımı durumunda yan etkilerinin ölümcül olabileceğini iddia etti.

Sıtma ilaçlarının özellikle kalp problemi olan veya anti-depresan gibi ilaçlar kullanan hastalarda ölümcül sonuçlar doğurabileceği yönünde uyarılarda bulunan Mayo Clinic College Pediatri ve Kardiyoloji Profesörü Michael Ackerman , ‘’Bu ilaçların milyonlarca hastaya verilmesini konuşuyorsak , o zaman ani kalp krizi vakaları kesinlikle baş gösterecektir.’ ifadelerini kullandı.

TRUMP BU İLAÇLARIN YARARLI OLACAĞINI İFADE ETMİŞTİ

Sıtma ilaçlarının sınırlı kullanımına izin veren  FDA  ise konuya , "Mevcut bir tedavinin bulunmadığı bir durumda , koronavirüs ile mücadele için bu ilaçlar denemeye değer. Diğer ülkelerde de bu ilaçların ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =