Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen , Türkiye ve Rusya hariç , Orta ve Doğu Avrupa'daki AB dışı gelişmekte olan 9 ekonominin çoğunun hızlı finansman desteği kapsamında , acil yar

haber7
0

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen , Avrupa nın yeni tip  koronavirüs  (Kovid-19) krizi ve  IMF  nin müdahalesine ilişkin bir blog yazısı kaleme aldı.

 

 

Kovid-19 un Avrupa yı sert bir şekilde vurduğuna dikkati çeken Thomsen , krizin ne kadar süreceği bilinmese de ağır bir ekonomik etkisinin olacağını aktardı.

Thomsen , Avrupa nın büyük ekonomilerinde , ekonomik çıktının yaklaşık 3 te birini oluşturan , zorunlu olmayan hizmetlerin durdurulduğuna işaret ederek , "Bu sektörlerin kapalı kaldığı her ay , yıllık GSYH de yüzde 3 lük bir düşüş anlamına geliyor." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

"Avrupa da derin bir resesyon bu yıl kaçınılmaz "

Avrupa da derin bir resesyonun bu yıl kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Thomsen , bölgedeki tüm ülkelerin krize agresif bir yanıt vermesi gerektiğini ancak müdahalenin kapsamının Avrupa genelinde farklılık gösterdiğini kaydetti.

Thomsen , Avrupa Merkez Bankası nın büyük çaplı müdahaleleri ve Avrupalı liderlerin Avrupa İstikrar Mekanizması na yaptığı "ulusal mali çabalara destek sağlama" çağrısının , kamu borcu yüksek ülkelere , krize yanıt verebilmeleri için gerekli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =