Sağlık Bakanlığınca , ülke genelinde 44 ilde 73 merkezin "Kovid-19  Tanı  Laboratuvarı"  olarak  yetkilendirildiği , yetkisi olmadığı halde  Tanı  testlerini çalıştığı tespit edilen merkezler hakkında yasal inceleme ve ceza

haber7
0

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından , yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  Tanı   Laboratuvarı  yetkilendirilmesine ilişkin resmi yazı , 81 ilin valiliklerine gönderildi.

Yazıda , ilk kez aralık 2019 da Çin in Vuhan kentinde görülen Kovid-19 ile ilişkili vaka sayısının kısa süre içerisinde ciddi bir şekilde artarak pandemi haline dönüştüğü vurgulandı. 

Türkiye de de hızla yayılmaya devam eden Kovid-19 kaynaklı enfeksiyonların tanısının Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) Mikrobiyoloji Referans  Laboratuvarı  ve Biyolojik Ürünler Daire Başkanlığı koordinasyonunda yürütüldüğü belirtilen yazıda , "Bu amaçla ülke genelinde laboratuvar  Tanı  kapasitesinin artırılmasına yönelik Kovid-19  Tanı  Laboratuvarlarının yetkilendirilme çalışmaları başlatılmıştır." ifadesine yer verildi.

Yazıda , şu bilgilere yer verildi:

"Bu kapsamda ilk aşamada ülke genelinde hizmet vermek üzere 37 Kovid-19  Tanı   Laboratuvarı  HSGM tarafından resmi  olarak  21 Mart 2020 tarihi itibarıyla yetkilendirilmiştir. Bu laboratuvarlara ilaveten yetkilendirilmiş 36 Kovid-19  Tanı   Laboratuvarı  listesi yer almaktadır. Ülke genelinde toplam 44 ilde , 73  merkez  Kovid-19  Tanı   Laboratuvarı   olarak  yetkilendirilmiştir. İlgili laboratuvarlara Kovid-19 yetkilendirme ve protokol formları e-posta aracığıyla gönderilmiştir. Yetkilendirme ve protokol formları imzalanıp ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =