Koronavirüs salgını sebebiyle dünya genelinde birçok şirket ve çalışanları gelecek kaygısı duyarken , bazı firmalar kendilerine artan talebe cevap vermekte zorlanıyor. Bu sebeple ABD'de Walmart 150 bin Amazon ise 100

haber7
0

Koronavirüsün küresel ekonomiyi neredeyse durma noktasına getirmesi dünya genelinde milyonlarca insanın işini kaybetme kaygısı taşımasına sebep oluyor. Bu korku Türkiye dahil birçok ülkede evde kal çağrılarına uyulmamasının en büyük nedenlerinden birisi. Hal böyle olunca Fransa , İspanya gibi koronavirüs salgınının hızlıca yayıldığı ülkelerde şirketlerin salgın esnasında eleman çıkarması yasaklandı. 

Böyle bir yasağın olmadığı Türkiye de şu ana kadar büyük toplu çıkarmalar yaşanmadı. Ancak ABD de özellikle otellerde ve lokantalarda asgari ücrete yakın ücretlerle çalışan yüzbinlerce kişi daha salgın etkisini yeni göstermeye başlamasına rağmen işsiz kalmaya başladı.

Bu sebeple ABD de işsizlik maaşı başvuruları 21 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 11 katlık artışla 3.28 milyona yükseldi. Böylece işsizlik maaşı başvuruları tarihi bir rekor kırdı. Ancak her krizde düşenler olduğu gibi yükselenler de oluyor. Koronavirüs salgınının yarattığı yeni dünyada izolasyondaki insanlara hizmet veren firmalar hem ABD de hem de Türkiye de siparişlere yetişemedikleri için  işe  alımlar yapmaya başladı.

ABD genelinde 25 bin marketten eve sipariş getiren Instacart firması , koronavirüs salgını sonrası artan siparişlere yetişemediği için 300 bin kişiyi  işe  alacağını açıkladı. Çoğunluğu kuryelik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =