Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması , 1 Nisan itibarıyla sona erecek.

haber7
0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca , Karayolları  Trafik  Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılması , illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki , Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Araçların denetimi , Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü , Jandarma Genel Komutanlığı , Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

Aralık ayının başında uygulamaya giren kış lastiği takma zorunluluğu , 1 Nisan da sona eriyor.

"Lastik değişimi için  Acele  etmeyin"

Motorlu  araç  Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç , AA muhabirine , trafiğin daha güvenli seyredebilmesi , olası  Trafik  kazalarının önüne geçilebilmesi için lastik değişimi kadar , alınan lastiğe de dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Bir araçta kazaya sebebiyet veren unsurların başında lastiğin geldiğini anlatan Erkoç , araçta kullanılan lastiklerin de mevsime uygun olması gerektiğinin altını çizdi.

Erkoç , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının önlenmesi için evden çıkılmaması uyarılarının yapıldığını anımsatarak , "Bu nedenle sürücüler , lastik değişimi konusunda  Acele  etmemeli. Yetkililerin , Kovid-19 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 4 =