Dünyayı saran  Corona   virüs  salgınının birçok sektörü olduğu gibi otomotivi de vuracağı belirtildi. Almanya’da en az 100 bin kişinin işinden olacağı belirtilirken , sektördeki iyileşmenin en az 10 yılı bul

haber7
0

Dünya genelinde onbinlerce can alan  Corona  virüs salgını ekonomik olarak da zor günlere yol açacak. Salgından birçok sektörün etkilenmesi bekleniyor.

Otomotiv sektörünün önde gelen uzmanlarından Prof. Ferdinand Dudenhöffer ,  koronavirüs  krizinin ardından  Alman   Otomotiv  sektöründe 100 binden fazla kişinin işine son verilebileceği öngörüsünde bulundu.

Sektörün ürettiği araçlara yönelik talebin bu yıl içinde yüzde 15 azalacağının tahmin edildiğini belirten Dudenhöffer , daha önce yaşanan küresel mali krizden elde edilen deneyimler ışığında değerlendirme yapıldığında ,  Otomotiv  sektörünün korona krizini tam anlamı ile atlatmasının on yıldan fazla sürebileceğini ifade etti.

Duisburg-Essen Üniversitesi İşletme ve  Otomotiv  Ekonomisi Bölümünde Prof. Dudenhöffer sektörel araştırmasında ,  Alman   Otomotiv  markalarının depolarında , toplam 1 ,3 ile 1 ,7 milyon araçlık stoğunun bulunduğunu ve hiçbir şirketin kullanmadığı  üretim  kapasitesini yıllarca taşıyamayacağını vurguladı.

Dudenhöffer , bu sebeplerden dolayı , "iyimser bir tahminle" şu an otomobil üreticisi firmalarla , onların yan sanayinde çalışan yaklaşık 830 bin kişiden en az 100 bin kişinin işine son verileceği öngörüsünde bulundu.

Almanya  Otomotiv  sanayinin ürettiği yıllık otomobil rakamı , 2019 da bir önceki yıla göre yaklaşık 400 bin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 3 =