Ordu'nun Akkuş ilçesinde 25 megavat kurulu güce sahip  rüzgar   enerjisi   santrali  kurulması için çalışma başlatıldı.

haber7
0

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Türkiye nin yenilenebilir enerji potansiyelinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Güler , Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini yürüttüğü dönemde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik  enerjisi  Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun u çıkarttıklarını hatırlatarak , bu kapsamda da Ordu nun rüzgar ve güneş haritalarının hazırlandığını ifade etti.

Elde edilen verilerin , Akkuş ilçesinde iyi rüzgar potansiyeli olduğunu gösterdiğini vurgulayan Güler ,  "Belediyenin ,  Ordu  nun ihtiyacı olan elektriği bu alanda kuracağımız rüzgar  enerjisi  santralinde üretebileceğimizi gördük ve gerekli müracaatlarımızı yaptık. Belirlediğimiz bölgede 25 megavatlık santral kurulabilecek potansiyel var. Kendi enerjimizi üreteceğiz , gece de ışıl ışıl bir  Ordu  oluşturmak istiyoruz." dedi.

"Alan , çalışma açısından gayet uygun"

Güler , bu konuda bütün ihtiyaçları tespit ettiklerini belirterek , şu değerlendirmede bulundu:

"Ucu açık bir proje. Burada planlanandan daha fazla üretim yapma imkanımız da olabilir.  Ordu  nun ihtiyacını buradan karşılayabileceğiz. Fazlasını da milli enterkonnekte sisteme verme imkanımız var. Daha evvelden bu yasayı çıkarttığımız için ve önceki tecrübemizden de ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =