Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca ,  sinema   sektörüne  30 proje için 23  milyon  175 bin  lira   destek  sağlandığı açıklandı.

haber7
0

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada , İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım , Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım , Çekim Sonrası ile Ortak Yapım türündeki 257 projenin  sinema  sektör temsilcilerinden oluşan 8 kişilik destekleme kurulunca değerlendirildiği bildirildi.

 

 

Yapılan değerlendirme toplantısında , 9 İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım projesine 6  milyon  250 bin  lira  , 16 Uzun Metrajlı  sinema  Film Yapım projesine 15  milyon  650 bin  lira  , 4 Çekim Sonrası projesine 775 bin  lira  , 1 Ortak Yapım projesine de 500 bin lira destek sağlandığı kaydedildi. Açıklamada , ilk filmini çekecek yönetmenlere  destek  verildiği belirtilerek , "Daha önce bakanlığın bu desteğini alan Emin Alper , Tolga Karaçelik , Kaan Müjdeci , Ali Özel , Mahmut Fazıl Coşkun , Vuslat Saraçoğlu gibi isimler yurt içi ve yurt dışı birçok festivalden ödüller kazandı" denildi.

USTA YÖNETMENLERE DESTEK

 

 

Usta yönetmenlerin de desteklendiği belirtilen açıklamada , şu ifadelere yer verildi:

"Cannes Film Festivali nde Altın Palmiye ödülünü kazanan dünyaca ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan ın Kuru Otlar Üstüne isimli yeni projesi ise 2  milyon   lira  ile desteklendi. Yine Türk sinemasını uluslararası alanda başarı ile temsil eden Reha Erdem in Neandria , Özcan Alper in ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =