Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina  Georgieva  , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle küresel ekonominin bu yıl resesyona girdiğini ve 2021'de  ekonomik  toparlanmanın beklendiğini bildirdi.

haber7
0

Georgieva , Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC) ile gerçekleştirdiği video-konferans toplantısının ardından çevrimiçi basın toplantısı düzenledi. 

Bu yıl ve 2021 e ilişkin küresel büyüme beklentisini yeniden değerlendirdiklerini belirten Georgieva , "2009 da olduğu gibi belki de ondan daha kötü bir resesyona girdiğimiz belirginleşti. 2021 de bir  toparlanma  bekliyoruz. Aslında , virüsün her yerde kontrol altına alınmasında ve likidite sorunlarının ödeme gücü sorunu olmasını önlemede başarılı olursak , büyük ölçüde bir  toparlanma  olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

- "80 DEN FAZLA ÜLKE ACİL DURUM FİNANSMANI TALEP ETTİ" 

Georgieva ,  ekonomik  faaliyetlerde , Kovid-19 kaynaklı ani durmaya ilişkin en önemli endişenin iflas ve işten çıkarma dalgaları olduğunu ve bu riskin hem toparlanmayı zayıflatacağını hem de toplumlara zarar vereceğini söyledi. 

 Birçok ülkenin bu sağlık krizi ve  ekonomik  etkilerine karşı önlemler aldığını anımsatan Georgieva , "G20 , yaklaşık 5 trilyon dolarlık mali önlemler aldığını dün bildirdi , bu küresel ekonominin yüzde 6 dan fazlasına denk geliyor." diye konuştu. 

Georgieva ,  IMF  nin acil durum finansmanlarına olan talepte olağanüstü bir artış gördüklerine dikkati çekerek , 80 den fazla ülkenin istekte ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =