Merkezi İspanya'nın başkenti Madrid'de olan Birleşmiş Milletler (BM)  Dünya   Turizm   Örgütü  (DTÖ) , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uluslararası turist sayısının , geçen döneme g&

haber7
0

DTÖ den yapılan yazılı açıklamada , Kovid-19 yüzünden birçok ülkenin sınırlarını kapatmasına ya da uçak seferlerinin iptal edilmesine atıfta bulunularak , "Dünyada seyahat kısıtlamaları , hiçbir zaman şimdiki kadar fazla olmadı." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada , Kovid-19 salgını nedeniyle uluslararası turist sayısında öngörülen yüzde 20 ila 30 luk düşüşün  Turizm  gelirlerinde de paralellik göstereceği belirtildi.

Ayrıca 2019 a göre , bu yıl dünyada  Turizm  gelirinde 300 ila  450   milyar   dolar  arasında bir  kayıp  yaşanmasının beklendiği kaydedildi.

Açıklamada , geçen yıl dünya turizminden elde edilen 1 ,5 trilyon doların neredeyse 3 te 1 ine denk gelen söz konusu bu kaybın , aynı zamanda turizmde 5 ila 7 yıllık büyüme değerinin yitirilmesi anlamına geleceği ifade edildi.

Dünya turizmin 2003 teki SARS salgınında yüzde 0 ,4; 2009 daki küresel ekonomik krizde ise yüzde 4 olumsuz etkilendiği hatırlatılan açıklamada , Kovid-19 daki sonuçlarının daha büyük olacağının sinyallerine işaret edildi.

- "BİRLİKTELİĞİMİZİ , İSTİHDAM YARATARAK GÖSTERMELİYİZ"

DTÖ Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili , konuya ilişkin yaptığı açıklamada , şunları kaydetti:

"Turizm , bu krizden en fazla etkilenen ekonomik sektörlerden biridir. Bununla birlikte  Turizm  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =