Uluslararası  un  Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Bölge Başkanı Ulusoy , Kovid-19 salgını sonrasında Avrupa'nın tamamında  un  talebinin olağanüstü artış gösterdiğini söyledi.

haber7
0

Salgın sonrası dünya  un  ticareti üzerine açıklamalarda bulunan Uluslararası  un  Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Bölge Başkanı Eren Günhan Ulusoy , cafe ve restoran gibi mekanların kapatılması ile un tüketiminde talebin işletmelerden ev tüketimine kaydığını anlattı.

 

Aralık ayında baş gösteren virüs salgını sonrasında insanların panikle alışveriş yapmaya başladığını hatırlatan Ulusoy , yetkililerin yeterli ürün ve stok olduğuna dair açıklamalarını teyit ederek bu konuda bir sorun yaşanmayacağının altını çizdi.

Salgın sonrası Çin ve İran da una olan talepte artış yaşanmadığını vurgulayan Ulusoy , "Ancak çeşitli  Avrupa  ülkelerinden olağan seviyenin üstünde  un  talebi ile karşı karşıyayız. Sadece İtalya özelinde değil , tüm Avrupa’dan yaygın olarak talep var." dedi.

 

 

Aynı zamanda Türkiye  un  Sanayicileri Federasyonu Başkanı da olan Ulusoy , yaşanan gelişmelerin henüz Türkiye nin  un  ihracatına etki etmediğini fakat küresel ticaretteki yavaşlamanın ve Uzak Doğu yönlü konteyner fiyatlarındaki artışın  un  ticaretini ilerleyen dönemde etkilemesini beklediklerini söyledi.

Ulusoy , Rusya ve Suudi Arabistan’ın petrol konusundaki anlaşmazlığı sonrası petrol fiyatlarının sert düşmesine rağmen , salgının etkisiyle bunun henüz nakliye ve navlun maliyetlerine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =