Soslu yemekler , deniz ürünleri , tatlılar , acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla her Cumartesi saat 15:20’de ‘’Dünyanın Tadı’’ programı il

haber7
0

Yasin Esirgenç’in sunduğu  Dünyanın Tadı  farklı kültürler ve lezzetlerle evlere konuk oluyor. Farklı lezzetlerin ekrana taşındığı  Dünyanın Tadı  bu hafta  Bolu  mutfağındaki keşfine kaldığı yerden devam ediyor. 

Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen  Dünyanın Tadı  , dünyanın seçkin mutfaklarından farklı yemekleri ve sofra kültürlerini izleyicilerle buluşturuyor.  Dünyanın Tadı  bu hafta Bolu’dan evlere konuk olacak.  Dünyanın Tadı  ekibi ilk olarak geleneksel bir  Bolu  evine konuk olup , Nazmiye teyze ve kızlarıyla birlikte kabaklı gözleme yaptı. Nazmiye teyzenin tatlı sohbetiyle kabaklı gözlemenin püf noktalarını dinleyen  Yasin Esirgenç  , sıcak gözlemeyi yiyince kendinden geçti. Bolunun meşhur aşçılarının yanına giden  Dünyanın Tadı  ekibi babadan oğula geçen aşçılık mesleğine dair bir sohbet gerçekleştirdi. Profesyonel ellerden bakla çorbasının tarifini alan  Yasin Esirgenç  , şifa deposu olan çorbanın faydalarını izleyicileri için öğrendi.  Dünyanın Tadı  ekibi daha sonra geleneksel  Bolu  sofrasına konuk oldu. Düğün , sünnet , iftar gibi toplu sofralarda Boluluların yediği yemekleri gören  Yasin Esirgenç  gözlerine inanamadı.

Dünyanın Tadı ekibi son olarak  Abant  gölü ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =