Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) , yeni tip  koronavirüs  (Kovid-19) salgını nedeniyle ortaya çıkan krizle mücadele için Kırgızistan'a yaklaşık 120 milyon 900 bin dolar tutarında mali destekte bulunacağı bildirild

haber7
0

IMF nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre ,  Kırgızistan  ın Kovid-19 ile ilgili sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için acil maddi yardım talebinin 26 Mart itibarıyla onayladığı kaydedildi.

Kırgızistan a Kovid-19 salgınının patlak vermesinden kaynaklanan acil ödemeler dengesi ihtiyaçlarını karşılamak için 120 milyon 900 bin dolar sağlanacağı belirtilen açıklamada , söz konusu kredinin  IMF  Yönetim Kurulu nun pandeminin başlamasından bu yana dünya çapında onayladığı ilk acil kredi olduğu vurgulandı. Açıklamada ,  IMF  desteğinin , salgın nedeniyle makroekonomik göstergeleri zayıflayan ve yaklaşık 400 milyon dolar olarak tahmin edilen bir ödemeler dengesi açığı oluşan  Kırgızistan  ekonomisine güven oluşturmayı hedeflediğinin ayrıca Kovid-19 ile ilişkili temel sağlık maliyetleri için finansal alanın korunmasına da yardımcı olacağının altı çizildi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ,  IMF   Kırgızistan  Daimi Temsilcisi Tigryan Pogosyan ı dün kabul ederek , mali yardım talebinde bulunmuştu. Kırgızistan Maliye Bakanlığı nın verilerine göre , ülkenin  IMF  ye 139 milyon dolar borcu bulunuyor.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =