Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 1 Nisan'dan itibaren uygulanacak KOBİ'lere yönelik  devlet  destekli ticari alacak sigortasına ilişkin karar , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yol açabileceği ekonomik ris

haber7
0

Dünyayı etkileyen Kovid-19 salgınının küresel ekonomide yaratacağı en önemli risklerin başında , ticari alacakların ödenememesi geliyor. Türkiye de bu risk , özellikle ekonominin bel kemiği olarak görülen  KOBİ  ler için önemli bir endişe kaynağı durumunda bulunuyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığının "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketine ek olarak aldığı ,  KOBİ  lere yönelik  devlet  destekli ticari alacak sigortasına ilişkin yeni kararı , bu dönemde ticari alacaklarından endişe eden işletmeleri rahatlatacak. 

1 Nisan da yürürlüğe girecek kararla mevcutta sadece yıllık cirosu 25 milyon lira ve altında olan kurumlara sağlanan "devlet destekli ticari alacak sigortası"nın kapsamı genişletilecek. Böylece , yıllık cirosu 125 milyon liraya kadar olan tüm  KOBİ  ler bu imkandan yararlanacak. 

Kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte , tüm  KOBİ  ler ödenmeme riskine karşı ticari alacaklarını sigortalama imkanına kavuşacak. 

- Alıcı başına 750 bin lira teminat limiti

Bakanlığın "Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik  devlet  Destekli Ticari Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"i 25 Mart ta Resmi Gazete de yayımlanmıştı.

Yeni düzenlemeye göre , ticari alacağını sigortalamak isteyen  KOBİ  ye , alıcı başına 750 bin liraya kadar teminat limiti sağlanacak. Bu rakam , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =