Küresel   piyasalar  devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin endişelerin devam etmesine karşın , ekonomi teşviklerinin katkısı ile  pozitif  seyrediyor.

haber7
0

ABD de Kovid-19 vaka sayısının Çin i geçmesi ve sert tedbirlerin uygulanmasına rağmen borsaların alıcılı seyri dün de devam etti. 

Kovid-19 salgınında 82 bin 179 vaka sayısı ile dünya genelinde Çin ve İtalya yı geride bırakarak ilk sıraya yükselen ABD de , Başkan Donald Trump , salgınla mücadele kapsamında , ABD donanmasına ait Comfort isimli hastane gemisinin pazartesi günü New York Limanı na varacağını açıkladı.

Bu gelişmelere karşın ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ın piyasaları desteklemek için gerekirse daha fazla adım atabilecekleri yönündeki açıklamaları sonrası Dow Jones endeksi yüzde 6 ,38 , S&P 500 endeksi yüzde 6 ,24 ve Nasdaq endeksi yüzde 5 ,60 değer kazandı.

Merkez bankalarının swap kanallarını genişletmesi sonrası düşüş eğiliminde hareket eden dolar endeksi ise dün de yüzde 1 ,7 gerileyerek 99 ,3 e indi.

Avrupa borsalarında da artan risk iştahına paralel dün yükselişler görüldü.  Almanya Başbakanı Angela Merkel , Kovid-19 salgınının ülkeleri 2008 deki banka ve finans krizinden daha zor duruma soktuğunu belirtirken , Avrupa Birliği (AB) Komisyonu nun salgın nedeniyle hazırladığı acil tedbirler , Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından onaylandı.

AP toplantısı devam ederken kapanan borsalar , artan risk iştahı ve fonlama kanallarının rahatlaması ile  pozitif  beklentileri fiyatladı. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =