Son  dakika  haberi: Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) başı , koronavirüse karşı harekete geçme zamanının "aslında bir aydan uzun zaman önce" olduğunu söylerken ülkelerin , hastalı

haber7
0

Son  dakika  haberi...  DSÖ  nün Genel Direktörü  Tedros Adhanom Ghebreyesus  gazetecilere , bazı ülkelerin kaynaklarını yeterince hızlı organize etmediğini söyledi. 

Ghebreyesus şunları söyledi:

Dünyaya  fırsat  penceresinin daraldığını ve aslında harekete geçme zamanının bir ay , iki ay önce olduğunu söylüyoruz. Fakat hala , bir  fırsat  olduğuna inanıyoruz. Bence ilk  fırsat  penceresini boşa harcadık. Bu , boşa harcamamamız ve virüsü bastırarak kontrol altına almak için her şeyi yapmamız gereken ikinci fırsat.

DSÖ Başkanı , salgını ele almak ve fonlama gibi konuları gündeme getirmek için perşembe günü G20 liderlerinin zirvesine katılacak.

Çarşamba günü  DSÖ  ayrıca , tecriti zorunlu hale getiren ülkelerin yeni vakaları tanımlaması ve virüsü "zaptetmek ve kontrol altına almak" için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini söyledi. 

Dünyanın en büyük tecridi , yerel saatle salı gece yarısı  Hindistan  da başladı. 

Hindistan Başbakanı Narendra Modi , 1 ,3 milyar yurttaştan en az 21 gün boyunca kısıtlamalara uymasını istedi. 

Reuters e göre , 470 bin 800 kişi hastalık için yapılan testlerde pozitif çıktı ve sonucunda 21 bin 221 kişi hayatını kaybetti.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =