İspanya'da  Sağlık Bakanı  Salvador İlla , lisansız çıkan kitlerin tedarikçi firma tarafından değiştirileceğini açıkladı

haber7
0

İspanya da Sağlık Bakanlığının aldığı "Çin malı yeni tip  koronavirüs  (Kovid-19) hızlı tanı kitlerinin" lisanssız çıktığı bildirildi.

Sağlık Bakanı Salvador İlla , yaptığı yazılı açıklamada , yeni alınan Çin malı Kovid-19 hızlı tanı kitlerinin lisanssız olduğuna ilişkin çıkan  iddiaları  kabul etti.

Söz konusu kitleri "güvenilirliği" bulunan ulusal bir dağıtım şirketinden aldıklarını ve üzerinde "CE" (Avrupa ya uygunluk) damgası bulunduğunu aktaran İlla , tedarikçi firmayla iletişime geçildiğini , yeni kitlerle değiştirileceğini bildirdi.

TANI KİTLERİNİN SAYISININ 9 BİN OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR

İspanyol basınında , bugün gündeme getirilen ve mikrobiyoloji laboratuvarlarına göre normalde yüzde 80 in üzerinde olması gereken hassaslık oranının , "Çin malı" kitlerde yüzde 30 u geçmediği ve yanlış sonuçlar verdiği  iddiaları  yer almıştı.

Söz konusu tanı kitlerinin sayısının 9 bin olduğu öne sürülüyor.

İspanya da , Kovid-19 a karşı mücadelede en büyük sorun , sağlık malzemesi eksikliği olurken; hükümet tarafından dün yapılan açıklamada , Çin den 432 milyon avroluk sağlık malzemesi alındığı ve hazirana kadar parça parça getirileceği duyurulmuştu.  

Sağlık ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =