ABD’de yapılan araştırmada , sosyal mesafe önlemlerine rağmen 4 ay içinde yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölenlerin 80 bini aşabileceği tahmini yapıldı.Mevcut eğilimlere dayanarak , araştırmacıların yaptığı mod

haber7
0

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME) araştırmacıları , Kovid-19 la ilgili yerel , ulusal ve uluslararası düzeydeki verileri inceledi.

Yaş , cinsiyet , önceden var olan sağlık sorunları , hastaneye yatış ve  ölüm  oranları gibi bilgileri değerlendiren araştırmacılar; eyaletlerdeki hastanelerin yoğun bakım ve ventilatör kapasitelerini analiz ederek öngörüde bulundu.

Mevcut eğilimlere dayanarak , araştırmacıların yaptığı modellemeye göre , nisanın ikinci haftasından itibaren ülkedeki salgının kapasiteyi çok aşacağı ve  ölüm  rakamlarının günde 2 bin 300 lere kadar olabileceği uyarısı yapıldı.

Analizde , gelecek 4 ay içinde  ABD  de yaklaşık 81 bin kişinin virüs nedeniyle öleceğinin tahmin edildiğinin altı çizildi.

- "Bu tahminlerimiz , yenilikçi yollar bulunmasına yardımcı olur"

IHME Direktörü Christopher Murray , sosyal mesafe tedbirlerine uyulması halinde bile öngörülen gidişatın bu yönde olduğunu vurguladı.

İnsanların sosyal mesafe kurallarını hafifletmesi durumunda ise salgının gidişatının keskin bir şekilde daha kötü yönde değişeceği uyarısında bulunan Murray , şunları kaydetti:

"Umarız bu tahminlerimiz , sağlık sektöründeki liderlere , önümüzdeki haftalarda hizmetlerine ihtiyaç duyacakları hastalara yönelik kaliteli bakım sunmak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =