ABD'de Jackson Laboratuvarı Enstitüsünde baş araştırmacı olarak çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Derya Unutmaz , yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ölüm oranının , 2000’li yıllardaki SARS s

haber7
0

Washington merkezli Türk Miras Vakfı (THO) tarafından "Koronavirüsün Küresel Etkileri" başlıklı panel , telekonferans yöntemiyle düzenlendi.

Unutmaz , panelde ,  Kovid-19  salgını ve virüse yönelik aşı çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kovid-19 un , aslında 2000’li yıllarda ortaya çıkan SARS virüslerine benzediğini ancak farklı bir şekilde işlediğini belirten Unutmaz , "Bu virüs , SARS ve daha sonra ortaya çıkan MERS kadar ölümcül değil. Bunların ölüm oranları , yüzde 30 civarındaydı. Ancak bu virüs (Kovid-19) , oldukça bulaşıcıdır ve halen ne olduğunu , nasıl bulaştığını öğrenmeye çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Unutmaz , havaların ısınmasının  Kovid-19  salgınını etkileyeceğine dair spekülasyonlar olduğuna işaret ederek , henüz bunu destekleyen bir veri bulunmadığını vurguladı.

Kovid-19 la ilgili aşı çalışmalarına değinen Unutmaz , birçok ülkenin bu virüsü yeterince ciddiye almadığının ve bu nedenle aşı çalışmalarında geç davranıldığının altını çizdi.

Unutmaz , şu anda süper bilgisayarlarla on binlerce test yapıldığını , kullanılabilir bir aşı için en iyimser sürenin bir yıl olduğunu vurgulayarak , "Virüs , şu anda çok düşük ölçeklerde mutasyona uğruyor. Bu da aşı çalışmaları için iyi bir haber." dedi.

- "Çin , SARS’tan çok şey öğrendi ama ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =